ÖVRIGT / Diverse / Kungavasen 5806066
*
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop:
300 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 27 april 2009
kl 18:28:11
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
27/4 18:15:51
1
Vinnande bud
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod på 1920-talet parallellt med den mer överdådiga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet.
Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
8381 Afrikana
Diverse, ca 10-46 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:17
-
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:13
-
8098 Blyerts
Signerad, porträtt, yttermått inklusive ram: 29x22cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:57
-
8155 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47
-
8197 Fotogenlampor
2 st. Höjd: 19-31 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:30
-
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:32
*
Kungavasen
Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
nr 580 6066
Kungavasen
Ystad Metall, Mässing, höjd: 25
Utrop: | 300 kr |
---|---|
Såld: | 300 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 27 april 2009 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
27/4 18:15:51 | 1 | Vinnande bud |
- Specialauktion
27 apr
TEMA 20- & 30-tal
Funktionalismen, funkisen, uppstod pÃ¥ 1920-talet parallellt med den mer överdÃ¥diga art déco-stilen och hade sin storhetstid under 1930-talet. Typiskt för funkismöbler är avsaknaden av onödiga detaljer.Läs mer om TEMA 20- & 30-tal
- Läs mer...
Mässing
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
Legering av koppar och zink, vanligtvis 67% koppar och 33% zink, vilket ger en gul färgton/metall.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kungavasen metall mässing ystad metall
-
8381 Afrikana
Diverse, ca 10-46 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:17 -
7114 Ask
med lock, Lack med pärlemo. Längd: 35 cm, djup: 26..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:13 -
8098 Blyerts
Signerad, porträtt, yttermått inklusive ram: 29x22cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 18:57
-
8155 Dekorelement
2 st, Asiatiska, nutida, trä, 92x92 ca
Aktuellt bud: 450 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:47 -
8197 Fotogenlampor
2 st. Höjd: 19-31 cm
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 19:30 -
8043 Koffert
White star line. Längd: 93cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
imorgon
20 maj kl 20:32